איטום מרפסות שמש

אחד מהפינוקים הגדולים שמתבצעים כיום בבנייה חדשה, הוא כמובן מרפסת שמש נוצצות, שמצד אחד משביחה את מחיר הדירה ומצד שני מאפשרת לבני המשפחה ליהנות מכל הטוב שיש לה להציע. ארוחות בוקר בשבת בבוקר, קפה ועיתון בשעות המקודמות של היום, אירוח חברים, פינת משחקים לילדים ועוד המון אפשרויות שמשפרות את איכות החיים.

מרפסות השמש הפכו כבר מזמן ללהיט, עד כדי כך שדיירים רבים המתגוררים בבניינים ישנים יותר, דוחפים למען שיפוץ חזית הבניין והוספת מרפסות השמש. אך כמו כל אלמנט אחר בבית, גם מרפסות השמש מחייבות תחזוקה שוטפת, ויותר מזה, אם האיטום בהן התבצע בצורה כושלת, הוא יכול להביא עמו צרות רבות.

בתקופת החורף, לא חסרים מקרים בהם עקב אותם כשלים באיטום, מוצאים את עצמם דיירים עם קירות הסובלים מרטיבויות ונזילות, דבר המביא עמו עוגמת נפש גדולה, ובעיקר תסכול רב. יותר מזה, במצב כזה אתם יכולים למצוא את עצמכם גורמים נזקים גם לשכנים המתגוררים מתחתיכם וכאן כאב הראש הוא כבר גדול יותר.

לכן, איטום מרפסות שמש, הוא דבר שאסור להקל בו ראש. קיימות שיטות שונות לביצוע האיטום. הדבר כמובן תלוי בסוג הבעיה וכמובן בעלויות השונות, כאשר כל אחת מהשיטה כרוכה במחירים שונים. אחת מהשיטות המומלצות ביותר לאיטום מרפסות השמש, היא אמנם גם זאת שתהיה בדרך כלל כרוכה בהכי הרבה עבודה:

מא' ועד ת'- פירוק הריצוף, ביצוע האיטום וריצוף מחדש. בשיטה זו, יש לפרק את כל הריצוף במרפסת. מנקים את המילוי שמתחת למרצפות, מבצעים את תהליך האיטום וכמובן שלאחר מכן קיים הצורך לבצע ריצוף מחדש.

זאת אולי שיטת האיטום המורכבת ביותר, אך בחירה בשיטה זו, מבטיחה לכם כי אתם נוגעים במקור הבעיה ולא רק שמים פלסטר. המחיר אמנם יהיה גבוה יותר מאשר דרכי איטום אחרות, אך הוא ללא ספק יתן לכם את השקט הנפשי שאתם צריכים בידיעה כי הבעיה טופלה, ולא תיאלצו לסבול לפחות בעשור הקרוב, מרטיבויות ונזילות.

אופציה נוספת-  איטום ללא פירוק ריצוף. במידה ומשיקולים כאלו או אחרים אתם מעדיפים להימנע מפירוק הריצוף דעו כי קיימת בנוסף לדר הפעולה שציינו, גם אפשרות לבצע איטום ללא פירוק הריצוף. בתהליך זה, מבצעים שכבת איטום נוספת על השכבה הקיימת, אך על מנת שהאיטום יהיה אפקטיבי, חייבים לוודא כי הריצוף הישן יציב והפרש הגובה מתאים בין הריצוף הפנימי לחיצוני.

על מה חייבים לשים דגש במהלך העבודה על איטום מרפסת?

הדבר הראשון שיועץ האיטום חייב לדעת, הוא מה מקור הבעיה. למקצוענים ביותר, לא חסרים כלים המאפשרים להם להבין בדיוק מהו שורש הבעיה. ברגע שנמצא מקור הנזק, קל יותר להכין תכנית עבודה מסודרת. לאחר שנמצא מקור הנזילה, יש להתאים את שיטת העבודה למבנה. לכל מרפסת יש את המאפיינים שלה, ולכן חשוב לוודא כי בעל המקצוע מתאים את סוג העבודה בדיוק למרפסת שלכם.

חומרי האיטום שיש לעשות בהם שימוש (לפי הצורך הייחודי לכם) הם חומרי איטום פוליאוריטניים, מינרליים או אקריליים. חשוב להשתמש ביריעות ביטומניות דו שכבתיות. לבצע איטום מסביב לצנרת, לבצע איטום סביב שקעי החשמל שיש במרפסת, המעקות וכו', ולבצע הצפה יזומה על מנת לראות שהכל מתבצע כשורה.

למרות שמרפסת שמש היא כביכול "מחוץ לבית" היא בכל זאת חלק בלתי נפרד ומשמעותי, שאסור להקל בו ראש ולבזבז זמן יקר, כי זה בחוץ ולא לחוץ. אם יש לכם צורך באיטום מרפסת שמש, פנו בהקדם לאנשי המקצוע בגולד איטומים, קבלו ממנו חוות דעת, בצעו את הבדיקות שלכם, והכינו את המרפסת שלכם לימים הגשומים שעתידים להגיע.

מאמרים נוספים:

איטום גגות

איטום נזילות