שיקום בטון – טיפול בתפרי התפשטות

מבט קל על מבני המגורים, החנויות ושאר הבניינים הציבוריים מגלה לפעמים תמונה לא נעימה של מבנים שדורשים שיפוצים באופן בהול, במבנים אלו ניתן לראות עמודים, מרפסות וקירות מתפוררים, נפיחות, סדקים וקילופים. המראה העגום עשוי להיווצר בעקבות חבטות של רכבים, קורוזיה שגורמת לריסוק העמודים וסיבות נוספות. המבנים הללו זקוקים לשיקום בטון. כל זאת ועוד במאמר הבא.

מעבר למראה האסתטי שנפגע קשות עלולים המבנים המתפוררים להוביל לפגיעה רצינית. לפעמים עמודי הבניין נראים בסדר מבחוץ אבל מכילים כתמי חלודה וסדקים – בכל מקרה בו המבנה פגוע יש לפנות לקבלן איטום מומחה במטרה לתקן את הנזקים, לחסוך כספים ולמנוע הידרדרות במצבו של המבנה. במידה שהמבנה לא יתוקן כהלכה תגדל הסכנה במקרה שתתרחש רעידת אדמה.

שיקום בטון

גולד איטומים – שיקום בטון, איתור נזילות ואיטום מבנים

052-477-2276⁩

סכנת הסדקים – מדוע הסדקים מסוכנים כל כך?

כל מבנה יכול להשתנות עקב תזוזות שנגרמות בעקבות שינויים בטמפרטורה, יובש, רטיבות ותנועות בקרקע – גורמים אלו עלולים לגרום לסדקים. במקרים בהם המבנה נבנה באופן רשלני ולא מקצועי עלולים להיווצר סדקים, סדקים אלו נוצרים בעקבות חיבור בין אלמנטים שנעשה באופן שאינו תיקני או בעקבות שקיעה של יסודות. אם הסדקים פנימיים בלבד הם פוגעים אך ורק במראה של המבנה ואינם דורשים תיקון רציני משום שכל מה שצריך לעשות זה למלא אותם באמצעות חומר מילוי, להחליק ולצבוע את הקירות. במקרים בהם נוצרים סדקים בקירות החיצוניים של המבנה עלולה להיווצר רטיבות שתוביל לפגיעה באיטום הבניין. עוד על – איטום מבנים.

סוגים של סדקים

קיימים מספר סוגים של סדקים, ביניהם: סדקי שערה שהם סדקים נימיים שנמצאים בקיר ובטיח ועלולים להוביל לרטיבות, סדקים דקים שפוגעים רק בטיח אבל יכולים לגרום לרטיבות, סדקים עובדים שנגרמים בשל תזוזות בבניין ואינם תורמים לבניין וסדקים עובדים רצויים שנקראים: "תפרי התפשטות". תפרי ההתפשטות נוצרים במהלך הבנייה כאשר בעלי המקצוע ממלאים ואוטמים אותם בחומרי איטום. במקרה שהאיטום אינו איכותי עלולה להיווצר רטיבות בעקבות כניסה של מים.

המטרה של תפרי ההתפשטות היא לאפשר תנועות בבניין, התפרים הללו הם מרווח בין שני חלקים שונים שנמצאים במבנה ומטרתם להוות פתרון לתזוזות בין אלמנטים שנגרמים בעקבות תנועה בקרקע, שינויים בטמפרטורה וגורמים נוספים. באמצעות תפרי ההתפשטות ניתן למנוע הופעת סדקים, נזקים במבנה ולמנוע פיצוצים.

לא להזניח סדקים במבנה ובטיח

במקרים בהם תפרי ההתפשטות לא נבנו בצורה מקצועית יש להזמין בעל מקצוע שמתמחה בעבודות איטום. בעל המקצוע ירחיב את הסדקים, ינקה אותם, ימרח שכבת יסוד וימלא אותם בחומר ייעודי. קבלן איטום מומחה יפעל בהתאם להוראות היצרן של חומרי הבניין ויבצע עבודה יסודית כך שהבניין ישוב להיות יציב וחזק.